Acta Palaeontologica Polonica

Nowy późnopermski gatunek Todites (Pteridophyta) z zachowanymi in situ zarodnikami z regionu Peczory na przedgórzu Uralu (Rosja)

Serge V. Naugolnykh

Acta Palaeontologica Polonica 47 (3), 2002: 469-478

Opisano Todites lobulatus sp. nov. z najniższego górnego permu (ufim) basenu Peczory. Skamieniałe szczątki zachowały się jako spłaszczone okazy i odciski. Zebrano je z przybrzeżnych osadów jeziornych formacji intinskiej. Gatunek należy do paproci pradrobnozarodniowych w obrębie długoszowatych Osmundaceae, i odnacza się potrójnie pierzastozłożonymi liśćmi zarodnionośnymi z głęboko wciętymi płatowatymi listkami o zaokrąglonych końcach. Zarodnie są okrągłe lub jajowate, wolne i umieszczone na odosiowej powierzchni liścia. Na górnej lub bocznej powierzchni zarodni znajduje się grupa wyspecjalizowanych grubościennych komórek. Jest to najstarszy znany przedstawiciel długoszowatych. Omówiono zachowane in situ zarodniki typu Osmundacidites.

Key words: Pteridophyta, Osmundaceae, spores, ferns, Permian, Russia.

Serge V. Naugolnykh [naug@geo.tv−sign.ru], Geological Institute, Russian Academy of Sciences, Pyzhevsky per. 7, 109017 Moscow, Russia.